GOLINA. Pamiętają o Ofiarach zbrodni katyńskiej

IS_IMG_5890

Od blisko sześciu lat kolejne rocznice upamiętnienia zbrodni katyńskiej są w Golinie okazją do wyjątkowych uroczystości. Przypominają one wydarzenia z 1940 roku, będące bolesną zadrą w naszej ogólnonarodowej historii. I są oddaniem hołdu Ofiarom.

Także i tegoroczne uroczystości odbyły się z niezwykłą doniosłością, o czym świadczy honorowy patronat, który nad golińskimi obchodami objęli:podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej prof. dr hab. Wojciech Fałkowski oraz wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. Całość poprzedziła msza święta koncelebrowana przez miejscowego proboszcza, księdza Andrzeja Urbańskiego i księdza prałata Mariana Górskiego w kościele parafialnym pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej. Następnie odbył się przemarsz główną ulicą miasta. Po tym, przy obelisku poświęconym kapitanowi Michałowi Kobylińskiemu i Wszystkim Ofiarom Zbrodni Katyńskiej znajdującym się przy Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie, miały miejsce dalsze uroczyste obchody. Złożono tam kwiaty i zapalono znicze.

W uroczystości uczestniczyli: senator RP Margareta Budner, komendant 26. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Zegrzu pułkownik Rafał Smuszkiewicz, zastępca dowódcy 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu pułkownik Dariusz Płóciennik, Szwadron Kawalerii Ziemi Konińskiej na czele z rotmistrzem Maciejem Chojnackim, 33. Baza Lotnictwa Transportowego z Powidza, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych im. Stanisława Staszica w Koninie, Grupa Rekonstrukcji z II Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Koninie, władze gminne z burmistrzem Mirosławem Durczyńskim na czele, przedstawiciele powiatu konińskiego, organizacje, poczty sztandarowe kombatantów, szkół, jednostek OSP, zuchy, harcerze oraz społeczność lokalna. Uroczystości siedemdziesiątej szóstej rocznicy zbrodni katyńskiej w Golinie podsumowane zostały okolicznościową wystawą w szkolnej sali gimnastycznej, eksponującą tematyczne prace plastyczne, zdjęcia i różne pamiątki.

Przemysław Ciesielski