STARE MIASTO. Jubileusz w Bibliotece

Biblioteka

16 maja 2016 roku obchodziliśmy pierwszą rocznicę otwarcia nowego budynku biblioteki i nadania jej im. prof. Joanny Papuzińskiej. Od czasu otwarcia wiele się działo i było co wspominać, więc przygotowaliśmy na ten dzień szereg aktywności mniej i bardziej związanych z historią najnowszą naszej placówki.

Od rana między regałami pełnymi książek przechadzali się osobnicy w szorstkich, mniszych szatach. Na oczach dzieci ze szkół naszej gminy zamieniali wodę w papier, a zwykłe kartki papieru czynili kolorowymi niczym tęcza. Oczywiście nie była to magia, a sztuka wytwarzania, ozdabiania i kaligrafii rodem ze średniowiecza. Za jej pomocą dzieci z prędkością profesjonalnej drukarni tworzyły zdobne woluminy, które zabierały później ze sobą na pamiątkę.

Młodzież gimnazjalna miała do czynienia z innego typu atrakcjami w postaci spotkania z pisarką – Barbarą Kosmowską. Autorka nie kryła miłego zaskoczenia, jakim była nadzwyczajna aktywność gimnazjalistów.

Jako że jubileusz połączony był z obchodami dnia bibliotekarza, nie mogło zabraknąć przedstawicieli okolicznych bibliotek, władz samorządowych, szkół oraz organizacji funkcjonujących na terenie gminy Stare Miasto. Dla nich przygotowaliśmy małe „sprawozdanie” z naszej działalności. W jego ramach, krótko streściliśmy 500 godzin zajęć, które zagospodarowaliśmy dla naszych czytelników, jak i przypomnieliśmy jak wyglądały zeszłoroczne uroczystości. Jednocześnie zabraliśmy zebranych na małą wycieczkę w przyszłość, uchylając rąbka tajemnicy co do naszych planów.

Zaczynając na najmłodszych, przechodząc przez wiek młodzieńczy i doszliśmy do seniorów, dla których zrealizowaliśmy zajęcia z frotażu. Z użyciem kartki papieru, ołówka i różnych akcesoriów spotykanych na co dzień w domu, tworzyli oni imponujące artyzmem kompozycje, którymi zachwycą z pewnością wnuków.

Zarówno młodzi, jak i starzy mogli (i mogą nadal, bo wystawa jest dostępna w budynku biblioteki) podziwiać prace malarskie z cyklu „Róż po osiemdziesiątce” młodej artystki Joanny Domagały. Osobiście opowiedziała o przyjemności pracy z osobami starszymi.

Za każdym z obrazów stoi historia, człowiek oraz wizja autorki. W naszej historii i wizji widać naszych czytelników, dlatego za wspólne przeszłe, jak i przyszłe chwile dziękujemy.

Janusz Nowakowski – Biblioteka Publiczna Gminy Stare Miasto