KAZIMIERZ BISKUPI. Podziękowali za plony na Dożynkach Powiatowo-Gminno-Parafialnych

IS_672

21 sierpnia rolnicy z powiatu konińskiego podziękowali za tegoroczne zbiory na Dożynkach Powiatowo-Gminno-Parafialnych w Kazimierzu Biskupim. Zapraszali na nie starosta koniński Stanisław Bielik, wójt gminy Kazimierz Biskupi Jan Sikorski i proboszcz parafii pw.św. Marcina z Tours – ks. Krzysztof Gąsiorowski. W uroczystości trochę przeszkodziła deszczowa pogoda. Ale program udało się doprowadzić do szczęśliwego końca.

Po mszy świętej w kościele pw. św. Marcina z Tours uczestnicy dożynek, wraz z delegacjami wieńcowymi, przeszli lub przejechali bryczkami na miejscowy stadion, gdzie odbyła się część oficjalna. Po zaprezentowaniu obrzędu dożynkowego przez Zespół Folklorystyczny ,,Wielkopolanie” z Poznania starostowie dożynek – Aldona Kościelska i Tadeusz Węgrzeniejewski – przekazali chleb upieczony z tegorocznej mąki włodarzom powiatu i gminy. A ci częstowali nim przybyłych na święto plonów.

Dożynki były okazją do wręczenia różnego rodzaju odznaczeń i wyróżnień. Statuetki Żniwiarza otrzymali najlepsi gospodarze wyłonieni w XIV Konkursie ,,Powiatowy Rolnik Roku”. W konkursie wieńców dożynkowych najwyżej oceniono pracę przygotowaną przez sołectwo Stara Ruda z gminy Wierzbinek.

Organizatorzy przygotowali bogatą część artystyczną, i to z akcentem międzynarodowym. Wystąpił bowiem także chór Kammerkoor z Lehtse, z partnerskiego regionu Lääne Viru w Estonii.

Dożynkom towarzyszyły wystawy przygotowane przez instytucje związane z rolnictwem, pokaz ratownictwa strażackiego, stoiska z lokalnymi przysmakami i inne atrakcje.

(promocja)