STARE MIASTO. Dożynki Gminno-Parafialne w Żdżarach

IMG_1523

W niedzielę, 4 września 2016 roku, odbyła się w Żdżarach uroczystość gminno-parafialnych dożynek. Ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych zorganizowane zostało przez Bibliotekę Publiczną, Urząd Gminy Stare Miasto oraz sołectwo Żdżary. Jak co roku dożynki były momentem, podczas którego można było podsumować żniwa oraz podzielić się planami na przyszłość.

Uroczystość rozpoczęła się przemarszem korowodu dożynkowego wzdłuż kreatywnie udekorowanych zagród i posesji mieszkańców Żdżar. Po przejściu korowodu na boisko przy Szkole Podstawowej, gdzie odbyły się główne uroczystości, na scenie dożynkowej odprawiona została uroczysta msza święta, koncelebrowana pod przewodnictwem proboszcza parafii w Liścu Wielkim, ks. Dariusza Maćczaka.

Część oficjalna rozpoczęła się od wręczenia chlebów wraz z dożynkowymi wiązankami z darów ziemi przez starostów dożynek – Jolantę Szymczak i Jana Skowrońskiego oraz delegację wszystkich 16 sołectw na ręce przewodniczącej Rady Gminy Haliny Turajskiej oraz wójta Gminy Ryszarda Nawrockiego.

Na wniosek wójta gminy Stare Miasto minister rolnictwa przyznał 17 osobom odznakę honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”, przyznawaną za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych. Odznaczeni zostali: Hanna Grunt, Krzysztof Jóźwiak, Piotr Kałużny, Magdalena Kusiak, Mariola Kwiatkowska, Antoni Masłowski, Maria Mijalska, Mirosław Sawicki, Jan Skowroński, Ireneusz Skowroński, Piotr Sławomir Stolarek, Piotr Wawrzyniak, Radosław Wejman, Andrzej Zając, Sławomir Żabierek, Andrzej Bakun i Jacek Grabarczyk.

Odznaczenie „Zasłużony dla Powiatu Konińskiego” otrzymali z kolei Andrzej Kujawiński oraz Wojciech Wojciechowski. Tytuł ten stanowi formę nagrody za całokształt działalności zawodowej i społecznej oraz za wybitne osiągnięcia, mające znaczący wpływ na rozwój powiatu konińskiego.

Po zakończeniu części oficjalnej przyszedł czas na artystyczną. Na scenie zaprezentowali się młodzi i zdolni artyści gminni, z zespołami ,,Uśmiech’’ i ,,Lawina’’ z Liścia Wielkiego na czele. Program artystyczny przygotowali również uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Żdżarach. Ponadto odbyła się rywalizacja sołectw, m.in. w biegu z workiem ziemniaków na czas, którą wygrali gospodarze – sołectwo Żdżary. W trakcie zmagań ogłoszono wyniki konkursu na najpiękniejszą zagrodę dożynek. Spośród 68 udekorowanych najwyżej oceniona została zagroda Elżbiety i Wincentego Stolarków.

Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji dla mieszkańców i gości, m.in. wystawę eksponatów z XIX i XX w. ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Koninie czy pokaz prac malarskich Zofii Kurpiewskiej. Na niebie podziwiać można było pokaz motoszybowców przygotowany przez Aeroklub Koniński. Ponadto imprezie towarzyszyły animacje dla dzieci realizowane przez pracowników biblioteki, dmuchańce, stoiska oferujące różnego rodzaju pokazy i atrakcje oraz darmowa grochówka czy chleb ze smalcem i ogórkiem.

Zwieńczeniem dnia były wieczorne występy zaproszonych gwiazd. Na początku wystąpiła Kapela Czerniakowska, po której na scenie zaprezentowała się Shazza. Wieczór zakończył się trwającą do późna zabawą ludową.

(Urząd Gminy w Starym Mieście)