STARE MIASTO. Dzień bez Samochodu

22 września Biblioteka Publiczna Gminy Stare Miasto wraz z Urzędem Gminy zorganizowali dla mieszkańców Dzień bez Samochodu, włączając się tym samym do ogólnoeuropejskiej akcji promującej proekologiczny styl życia. Impreza rozpoczęła się od wspólnego, niezwykle energetycznego tańca zumby, w którym uczestniczyły przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Starym Mieście, pracownicy biblioteki i urzędu oraz mieszkańcy gminy. Taniec, do którego porwały uczestników profesjonalne instruktorki z klubu Calypso był początkiem atrakcji.

Na specjalnie przygotowanym rowerowym torze sprawnościowym swoje umiejętności sprawdzały reprezentacje szkół podstawowych złożone z uczniów i rodziców. Najlepsza okazała się drużyna z Liśca Wielkiego – Julia i Jakub Jasińscy. Przedszkolaki w miasteczku ruchu drogowego poznawały zasady bezpiecznego poruszania się na drodze i konkurowały ze sobą na rowerkach biegowych. Miały również okazję pod okiem animatorów tworzyć ogromne bańki mydlane.

Podczas Dnia bez Samochodu przygotowano wykłady i prelekcje dla gimnazjalistów. Rowerowy ruch i największe atrakcje turystyczne regionu promowała przedstawiciela PTTK Ciklo Wanda Gruszczyńska. O aplikacjach internetowych dedykowanych rowerzystom i szlakach pieszo-rowerowych w gminie mówił z kolei Bartłomiej Michalak z Urzędu Gminy. Na koniec zaprezentowano film na temat zanieczyszczenia powietrza i jego wpływu na organizm człowieka.

Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem. Zarówno organizatorzy, jak i uczestnicy zgłosili chęć organizacji tej akcji rokrocznie.

(Gmina Stare Miasto)