WIERZBINEK. Jasełka w Szkole Podstawowej w Sadlnie

3

Wszystkie wielkie rzeczy rodzą się w ciszy. Pewnej cichej, przepięknej, betlejemskiej nocy przeszło 2000 lat temu przyszedł na świat Zbawiciel – Jezus Chrystus. Przypomniały o tym wydarzeniu jasełka wystawione 3 stycznia w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Sadlnie. Mogła je oglądać i przeżywać cała społeczność gminy Wierzbinek.

Scenariusz został podzielony na dwie części. Pierwsza z nich ukazała pokorę Maryi wobec planów Boga. Dzięki jej postawie możliwy był cud narodzenia Jezusa. Pomimo tego, że Bóg Człowiek przyszedł na świat w nędznej stajence, pokłon oddali Mu zarówno prości pasterze, jak i bogaci Mędrcy ze Wschodu. Druga część przedstawiała wędrówkę ludzi do nieba. Postaci pukające do Bramy Nieba nie były gotowe na jej przekroczenie. Dlatego od Św. Piotra otrzymały szansę poprawy na ziemi. Każdy bowiem człowiek, bez względu na wiek, wykształcenie czy wykonywany zawód, powołany jest do świętości. Zarówno uczeń w szkole, zakonnica opiekująca się chorymi, ksiądz budujący kościół czy biznesmen zarządzający firmą – oni wszyscy poprzez swoją codzienną pracę przybliżają się do nieba, gdy wykonują ją w pokorze, z radością i miłością dla dobra bliźnich.

Scenariusz zawierający przesłanie do współczesnych, piękne dekoracje i kostiumy oraz kolędy i pastorałki wykonane przez szkolny chór złożyły się na całość, skłaniając zebranych do refleksji nad tym, co dobre, piękne i rodzinne.

Na zakończenie dyrektor szkoły Jolanta Grzegorska skierowała noworoczne życzenia do całej społeczności szkolnej oraz pozostałych osób obecnych na przedstawieniu jasełkowym.

tekst: Anna Jaskulska, zdjęcia: Daria Szauer