STARE MIASTO. Spotkanie z heraldyką i Piotrem Furtakiem

2

26 stycznia w Bibliotece Publicznej Gminy Stare Miasto odbyło  się spotkanie uczniów szkół podstawowych ze Starego Miasta i Żychlina z Piotrem Furtakiem, dziennikarzem z Chojnic, który odkrył w sobie pasję kolekcjonowania herbów polskich i zagranicznych samorządów. Zgromadził ponad 1400 odznak pin z herbami (lub logotypami) z całej Polski oraz około 500 herbów polskich miast na szpilce.

Pan Piotr w czasie staromiejskiego spotkania wyjaśnił, skąd wzięły się herby oraz uzmysłowił, że uzyskanie zgody na ich uznanie nie jest wcale takie proste. Zważając na wiek odbiorców, skupił się na różnych ciekawostkach związanych z pochodzeniem herbów poszczególnych miejscowości. Ze zręcznością erudyty opowiadał o niedźwiedziach chroniących przed tatarskimi najeźdźcami oraz innych lokalnych legendach uwiecznionych na samorządowych emblematach.

Dzieci i młodzież mogli spróbować swoich sił w czasie konkursu w odgadywanie nazw miejscowości, a najlepsi dzięki zmyślności w odczytywaniu sugestywnych herbów otrzymali tematyczne upominki. Po spotkaniu wszyscy uczestnicy z zaciekawieniem skorzystali z okazji podziwiania wystawy samorządowych herbów na pinach i szpilach, która gościła w bibliotece przez ostatnie dwa tygodnie.

(Gmina Stare Miasto)