SOLIDARNI w PARTNERSTWIE. Wielkopolski stół wielkanocny w Brukseli

SwP (10)

Poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb we współpracy z wicemarszałkiem województwa wielkopolskiego Krzysztofem Grabowskim, reprezentującym samorząd wojewódzki, zaprosił do Brukseli przedstawicieli 26 Lokalnych Grup Działania z całego regionu, aby zrealizować wydarzenie „Europa przy wielkopolskim stole wielkanocnym”. Wyjazd studyjny odbył się w dniach 25 – 28 marca. Stowarzyszenie „Solidarni w Partnerstwie” reprezentowały: wiceprezes Kinga Szykowna i dyrektor Biura SwP Iwona Bańdosz.

W ramach programu zorganizowano konferencję ekspercką z udziałem przedstawicieli instytucji UE, samorządu województwa wielkopolskiego oraz przybyłych LGD. Konferencja miała na celu zebranie i przekazanie doświadczeń wielkopolskich LGD korzystających z dotychczasowych budżetów UE oraz przedstawienie ich wniosków na przyszłość. LGD miały również okazję do dyskusji z przedstawicielami Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego, którzy przedstawili m.in. zarys sytuacji co do rozpoczynających się prac nad programowaniem budżetu UE po 2020 roku. W panelu konferencji udział wzięli: poseł do PE Andrzej Grzyb, współprzewodniczący polskiej delegacji w Grupie EPL w PE; Krzysztof Grabowski – wicemarszałek województwa wielkopolskiego; Małgorzata Blok przewodnicząca Wielkopolskiej Sieci LGD; dr Czesław Siekierski, poseł do PE, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Komisji Rybołówstwa (AGRI); Josefine Loriz-Hoffmann, dyrektor w Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich (DG AGRI); Krzysztof Hetman, poseł do PE, członek Komisji Rozwoju Regionalnego (REGI); Krzysztof Wójcik, przedstawiciel Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej (DG REGIO).

Następnie w przestrzeni wystawowej PE na stoiskach prezentowano dorobek i potencjał obszaru LGD w postaci materiałów informacyjnych, wytwarzanych produktów, rękodzieła. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się wystawa fotografii pt. „Wiejskie babki”, na których pokazano gospodynie z obszaru Stowarzyszenia przy ich codziennych czynnościach w sposób ujmujący i atrakcyjny. Na stoisku Stowarzyszenia „Solidarni w Partnerstwie” można było skosztować lokalnych specjałów: wielkanocnych bab drożdżowych oraz wspaniałych wędlin, m.in. szynki szlacheckiej, polędwicy wędzonej, ligawy, kiełbasy polskiej, swojskiej i jałowcowej przygotowywanych metodą tradycyjną we wsi Barbarka, w gminie Golina. Odwiedzający stoisko na pamiątkę otrzymywali również wspaniałe jaja wielkanocne wykonane techniką decoupage przez Dom Kultury w Golinie.

Wydarzenie wzbogaciły występy folklorystyczne w wykonaniu młodzieży i zespołów lokalnych z Wielkopolski. Występy wraz z prezentowaną ofertą wielkopolskich LGD były doskonałą promocją kultury Wielkopolski i okazją przybliżenia regionu licznie przybyłym gościom z wielu krajów.