STARE MIASTO. Mural niepodległościowy

Biblioteka Publiczna Gminy Stare Miasto w odpowiedzi na konkurs ogłoszony przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego opracowała wniosek dotyczący stworzenia muralu niepodległościowego. Złożony projekt został wysoko oceniony i wskazany do dofinasowania przez samorząd województwa kwotą 9 660 zł. Dzięki temu na ścianie wschodniej budynku biblioteki pojawił się mural upamiętniający wysiłek żołnierza polskiego w odbudowie naszej państwowości 100 lat temu.

Mural wykonał Filip Fajfer  – doświadczony nauczyciel plastyki i zajęć artystycznych oraz grafik, który ma w swoim dorobku wiele takich prac, m.in. w Jarocinie, Cielczy, Pępowie. Projekt przedstawia flagę Polski złożoną z niewielkich figur szeregowych żołnierzy i podoficerów w umundurowaniu  z okresu 1918 – 1920 r. Sylwetki przedstawione są jako piktogramy w formie jednobarwnych szablonów, które często służyły ruchom niepodległościowym przy rozpowszechnianiu idee narodowościowo-wyzwoleńczych w przestrzeni publicznej. Kolorystyka składa się z barw narodowych: bieli i czerwieni oraz tła w odcieniach szarości.

Projekt doskonale wpisuje się w nowoczesną architekturę budynku Biblioteki, który został oddany do użytku w 2015 roku, a jednocześnie eksponuje wartości, które ma wyrażać mural: dumę i pamięć o dokonaniach poprzednich pokoleń w budowaniu niepodległości Polski. Wykonanie muralu to kolejna odsłona obchodów 100-lecia niepodległości Polski  w gminie Stare Miasto.