STARE MIASTO. Gminne obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

SM 1

Obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w gminie Stare Miasto rozpoczęto od społecznej akcji „Niepodległa do Hymnu”. Około 1600 uczniów z gminnych placówek oświatowych wraz ze swoimi dyrektorami i opiekunami odśpiewało hymn państwowy i stworzyło patriotyczny film. - Efekt przygotowań i przyjęcie inicjatywy w każdej szkole był zdumiewający. Było to piękne, międzypokoleniowe wydarzenie, które zostało utrwalone i jest patriotycznym świadectwem staromiejskich szkół. Apele, flagi, kotyliony, dekoracje, galowe stroje podkreślały istotę i wagę Święta Niepodległości – mówi Dariusz Puchała, wójt gminy Stare Miasto. Wspólne śpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” to pierwsza inicjatywa uczczenia Święta Niepodległości na terenie gminy Stare Miasto.

11 listopada delegacje: samorządu gminnego i powiatowego, placówek oświatowych, ośrodka pomocy społecznej, ochotniczych straży pożarnych, stowarzyszeń, organizacji i komendanta Komisariatu Policji w Starym Mieście złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze pod pomnikiem Ofiar Wojny. Honorową wartę przy pomniku pełnili żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Poznaniu oraz zuchy ze Starego Miasta. Podczas mszy świętej w intencji Ojczyzny Orkiestra Staromiejska zagrała żołnierskie pieśni, a ks. kanonik Mirosław Dereszewski wygłosił przejmujące kazanie o pielęgnowaniu patriotycznych wartości.

Wyjątkowym akcentem uroczystości było przekazanie przez stowarzyszenie Zajezdnia armaty D-44 Szkole Podstawowej w Starym Mieście. W ten sposób uczczono pamięć o gen. Józefie Bemie – ojcu polskiej artylerii i patronie tej szkoły. Licznie zgromadzeni z tej okazji mieszkańcy mieli okazję podziwiać zabytkowe pojazdy wojskowe, wysłuchać koncertu patriotycznego przygotowanego przez uczniów oraz posilić się wojskową grochówką.

(Gmina Stare Miasto)