WIELKOPOLSKA SOLIDARNA Z UKRAINĄ. Coraz więcej miejsc dla uchodźców z Ukrainy

Dziś uruchomiony został kolejny punkt miejsca tymczasowego pobytu dla uchodźców z Ukrainy na Hali Widowiskowo-Sportowej Arena w Poznaniu. Podczas briefingu prasowego wojewoda wielkopolski Michał Zieliński podsumował dotychczasowe działania w ramach pomocy obywatelom Ukrainy.

Na Dworcu Głównym w Poznaniu funkcjonuje punkt informacyjny, który powstał we współpracy z PKP S.A. Punkt obsługiwany jest przez pracowników Wydziału Spraw Cudzoziemców Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu oraz wolontariuszy m.in. z ZHR.

Niedaleko od niego znajduje się punkt recepcyjny na Międzynarodowych Targach Poznańskich, gdzie odpowiednie służby dbają o to, żeby uchodźcy z Ukrainy otrzymali więcej informacji na temat pobytu w Polsce, ciepły posiłek, napój, podstawową opiekę medyczną oraz miejsce na odpoczynek, a także otrzymają skierowanie do tymczasowego miejsca zakwaterowania. Punkt powstał we współpracy z Grupą MTP oraz Miastem Poznań. Od początku działalności punktu trafiło do niego ponad 3,2 tys. osób.

W koordynację i działalność wszystkich punktów, zarówno informacyjnego, recepcyjnego, jak i noclegowych, zaangażowane są poszczególne wydziały Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego: Biuro Organizacyjno-Administracyjne, Biuro Obsługi i Informatyki, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Wydział Polityki Społecznej, Wydział Spraw Cudzoziemców, Wydział Zdrowia, oraz Wydział Infrastruktury i Rolnictwa. Ponadto obywatelom Ukrainy zdecydowało się dobrowolnie pomóc prawie 100 pracowników urzędu, którzy w większości zgłosili gotowość do niesienia pomocy w formie wolontariatu po godzinach pracy.

- Skala napływu osób z Ukrainy, które uciekają przed wojną jest olbrzymia, w związku z czym zwiększamy bazę noclegową, która jest potrzebna do tego, aby te osoby, które docierają do Poznania, Wielkopolski miały schronienie - mówił podczas briefingu wojewoda wielkopolski.

Na Politechnice Poznańskiej utworzono punkt noclegowy, który jest przedłużeniem punktu recepcyjnego. Oferuje on 300 miejsc. Kolejnym punktem wspierającym punkt recepcyjny są pawilony 7A i 7 na Międzynarodowych Targach Poznańskich, które wcześniej służyły jako szpital tymczasowy, który jest stopniowo wyłączany z użytku w związku ze spadkiem zachorowań na COVID-19. W obydwóch pawilonach łącznie przewidzianych jest 700 miejsc dla uchodźców z Ukrainy.

- Musimy jednak myśleć dalej. Wiemy, że ten napływ osób z Ukrainy będzie coraz większy, co wynika też z ewakuacji kolejnych ukraińskich miast. To przenosi się na liczbę osób, które docierają do Polski i udają się wgłąb Wielkopolski – dodał wojewoda. – Stąd też kolejne miejsca, które będą i są już tworzone w Poznaniu i w Wielkopolsce.

Na Hali Widowiskowo-Sportowej Arena docelowo zostanie utworzonych do 1000 miejsc noclegowych. Dziś w godzinach wieczornych punkt przyjmie pierwsze osoby.

Oprócz tego w całej Wielkopolsce rząd, za pośrednictwem wojewody, utworzył w całym województwie blisko 2 tys. miejsc noclegowych w 25 ośrodkach.

Wojewoda podsumował również działania w ramach pomocy humanitarnej. Centralnym koordynatorem w Wielkopolsce jest Wielkopolski Urząd Wojewódzki. Na poziomie ogólnopolskim jest to Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, która będzie mogła dostarczyć pomoc na Ukrainę W starostwach powiatowych powstaną huby, do których oddolne inicjatywy będą zgłaszać chęć przekazania darów lub zaoferowania wsparcia. Następnie posegregowane w starostwach dary zostaną dostarczone do wojewódzkiego hubu, skąd Urząd zorganizuje całą logistykę i transport do krajowego hubu w województwie lubelskim. Stamtąd dary trafią na Ukrainę.

Podczas briefingu wojewoda podziękował za sprawną współpracę obecnym: zastępcy prezydenta Miasta Poznania Mariuszowi Wiśniewskiemu, prezesowi Grupy MTP Tomaszowi Kobierskiemu oraz dowódcy 12. Wielkopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej płk. Zbigniewowi Targońskiemu.

- To bardzo ważne, aby podkreślać tę współpracę zarówno z samorządami, jak i wszystkimi instytucjami i organizacjami, że razem wspólnie organizujemy ten pobyt dla uchodźców z Ukrainy i chcemy, aby byli oni jak najlepiej w Wielkopolsce przyjęci - podkreślił wojewoda.

(nadesłane do Redakcji KGI przez Biuro Prasowe WUW w Poznaniu)