GRODZIEC. Pożar tartaku

Pożar1

180 strażaków przez prawie 20 godzin zmagało się z pożarem tartaku w Grodźcu przy ul. Leśnej. Zgłoszenie do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Koninie wpłynęło o godz. 16.42, 9 czerwca. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono pożar kompleksu budynków produkcyjno-magazynowych o powierzchni ok. 1000 mkw. Pożar stwarzał zagrożenia dla pozostałych budynków zakładu, budynku mieszkalnego oraz sąsiedniego młyna. Ze względu na szybki rozwój pożaru dysponowane były kolejne siły i środki.

Działania strażaków w pierwszej fazie polegały na podaniu wody w obronie na budynek mieszkalny oraz pozostałe budynki tartaku. Po przybyciu kolejnych zastępów straży pożarnej podano kolejne prądy wody w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się pożaru na sąsiednie budynki.

Na miejsce przybyła również grupa operacyjna z Komendy Miejskiej PSP w Koninie wraz z zastępcą komendanta miejskiego PSP w Koninie st. kpt. Michałem Karczewskim oraz grupa operacyjna z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu.

Na miejsce pożaru dojeżdżały kolejne siły i środki z powiatu konińskiego, tureckiego, słupeckiego, kaliskiego, wrzesińskiego, pleszewskiego. Podano kolejne prądy wody na palące się budynki. Powyższe działania pozwoliły na ograniczenie rozprzestrzeniania się ognia na sąsiednie obiekty oraz jego likwidację. Po opanowaniu sytuacji, dalsze działania strażaków polegały na dogaszaniu pogorzeliska.

Zabezpieczenie medyczne realizował zastęp SLRMed z Komendy Powiatowej PSP w Pleszewie, natomiast organizacja łączności zapewniona została w oparciu o samochody dowodzenia i łączności z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu oraz Komendy Miejskiej PSP w Kaliszu.

W akcji brali udział strażacy z: JRG Nr 1 i 2 w Koninie, JRG Słupca, JRG Kalisz, JRG Pleszew, JRG Września, JRG Turek oraz druhowie z powiatu konińskiego: OSP Grodziec, OSP Królików, OSP Biskupice, OSP Stare Miasto, OSP Lisiec Wielki, OSP Lądek, OSP Rychwał, OSP Stare Miasto, OSP Brzeźno, OSP Wilczyn, OSP Chorzeń, OSP Ślesin, z powiatu tureckiego: OSP Kowale Księże, OSP Kowale Pańskie, OSP Przykona, z powiatu słupeckiego: OSP Orchowo, OSP Strzałkowo, OSP Lądek, z powiatu kaliskiego: OSP Stawiszyn i OSP Zbiersk.

Opracowanie: st. kpt. Sebastian Andrzejewski
Zdjęcia: st. kpt. Sebastian Andrzejewski i OSP Grodziec