WIELKOPOLSKA. Groźne upały
Wielkopolski Urząd Wojewódzki przypomina o dobrych praktykach podczas upałów. Jednym z największych zagrożeń jest szok termiczny, który może wystąpić przy nagłej zmianie temperatury ciała – na przykład przy wchodzeniu do zimnej wody. Skutki szoku termicznego mogą być poważne dla zdrowia i życia.
Objawy takie, jak gwałtowne pogorszenie samopoczucia, zawroty głowy, silne pragnienie czy osłabienie, należy natychmiast zgłaszać pod numer alarmowy 112, a osobę poszkodowaną przenieść w chłodniejsze miejsce. Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać dzieci ani zwierząt w zamkniętych samochodach. W miarę możliwości najmłodsi oraz seniorzy powinni unikać wychodzenia z domu, zwłaszcza w godzinach od 15:00 do 18:00, kiedy temperatura jest najwyższa. Zaleca się ograniczenie wysiłku fizycznego, rezygnację z ciężkostrawnych potraw oraz alkoholu. Warto także zatroszczyć się o osoby, które są narażone lub mogą wymagać pomocy.
WUW zaleca śledzenie bieżących ostrzeżeń meteorologicznych. Aktualne ostrzeżenia i komunikaty można sprawdzać również w aplikacji Regionalny System Ostrzegania (RSO).

Kategorie: 