POZNAŃ, POWIAT KONIŃSKI. Miliony na rozwój sieci autobusowej w Wielkopolsce

Do kolejnych samorządów trafią środki na rozwój sieci autobusowej z puli ponad 43 mln zł. Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk podpisała kolejne umowy z beneficjentami naboru Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych na rok 2026.

Fundusz ten umożliwia zwiększenie siatki połączeń autobusowych w województwie. To szczególnie ważne dla mieszkańców mniejszych miejscowości, którzy dzięki temu zyskują możliwość dotarcia środkami transportu publicznego do pracy, szkół, placówek zdrowia i instytucji kultury. Poprzez dofinansowanie z programu samorządy otrzymują wsparcie w realizacji zadań własnych dotyczących zapewnienia funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego w zakresie przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

- W praktyce to kolejne linie autobusowe, setki kilometrów tras, które połączą małe miejscowości z większymi ośrodkami – Poznaniem, Lesznem, Koninem czy Piłą. Każda z podpisywanych umów jest gwarancją, że mieszkańcy zyskują nowe możliwości w życiu codziennym – mówiła wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk.

Ogłoszony przez wojewodę 21 listopada 2025 roku nabór wniosków na dofinansowanie realizacji zadań własnych organizatorów przez dopłatę do ceny usługi w zakresie przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. W odpowiedzi na ogłoszenie wpłynęło 88 wniosków organizatorów. Dla województwa wielkopolskiego przeznaczono na 2026 rok blisko 22 mln zł na zadania wieloletnie objęte umowami z 2025 roku oraz kwotę ponad 43 mln zł do rozdysponowania na rok 2026.

Inwestujemy w bezpieczeństwo, komfort i nowe szanse dla Wielkopolanek i Wielkopolan. Dzięki środkom z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych budujemy Wielkopolskę równych szans – podkreślała wojewoda.

W 2026 roku dofinansowaniem objętych zostanie 79 wniosków organizatorów. W ramach zawartych na 2026 rok umów przewozy mają być realizowane w sumie na 824 liniach autobusowych, na trasach o długości 28.805,08 km.

(nadesłał: Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu)



OCHRONA ZDROWIA. UE przedstawia strategię dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Celem ma być redukcja w ciągu dekady liczby zgonów o 25 procent

MATERIAŁ AGENCYJNY | STRASBURG, 2 STYCZNIA 2026

Choroby serca i układu krążenia pozostają główną przyczyną zgonów w Unii Europejskiej. Z ich powodu rocznie umiera około 1,7 mln osób. Komisja Europejska chce walczyć z tym problemem i przedstawia strategię dla zdrowia sercowo-naczyniowego. Dokument ma wyznaczać wspólne standardy leczenia i profilaktyki oraz wzmacniać krajowe polityki zdrowotne. Jednym z najważniejszych celów jest poprawa wczesnego wykrywania problemów zdrowotnych i wyrównanie różnic między krajami w dostępie do leczenia.

,,To nie jest akt prawny, ale to są pewne wytyczne, wspólne standardy dla całego procesu leczenia, od profilaktyki po nawet transplantację. W tej strategii chcemy się zająć głównym zabójcą populacji europejskiej, czyli chorobami serca i układu krążenia. To w dalszym ciągu ponad 40 proc. ludzi, którzy umierają dzisiaj właśnie z tego powodu” – tak o Europejskiej Strategii Zdrowia Sercowo-Naczyniowego mówi w rozmowie z agencją Newseria dr Adam Jarubas z Polskiego Stronnictwa Ludowego, poseł Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Komisji Zdrowia (SANT).

W połowie grudnia Komisja Europejska opublikowała strategiczny dokument „EU cardiovascular health plan: the Safe Hearts Plan”. We wstępie czytamy, że choroby układu krążenia pozostają największym wyzwaniem dla zdrowia publicznego w UE, pomimo postępów w ich profilaktyce i leczeniu. Są główną przyczyną zgonów i niepełnosprawności w Unii Europejskiej. Dotykają około 62 mln osób i zabierają 1,7 mln ludzkich istnień rocznie. Koszt ekonomiczny, jaki się z nimi wiąże, przekracza 282 mld euro rocznie, z czego 47 mld euro wynika z utraconej produktywności.

Dokument wskazuje, że bez zdecydowanych i skoordynowanych działań w Unii Europejskiej obciążenie chorobami układu krążenia będzie rosło. W strategii cytowane są międzynarodowe badania, które szacują, że między 2025 a 2050 rokiem częstość występowania takich schorzeń globalnie może wzrosnąć o 90 proc., a liczba zgonów o 73,4 proc.

GOSPODARKA. Budowany przez ZE PAK blok gazowo-parowy CCGT w Turku nie rozpocznie świadczenia obowiązku mocowego od stycznia 2026

Zarząd ZE PAK S.A. poinformował w komunikacie giełdowym, że w ramach realizacji projektu budowy bloku gazowo-parowego CCGT w Turku przez PAK CCGT Sp. z o.o. (spółka pośrednio zależna od Spółki), budowana jednostka nie będzie zdolna do rozpoczęcia świadczenia obowiązku mocowego w wynikającym z umowy terminie.

Zgodnie z zawartą umową mocową, jednostka rynku mocy w Projekcie powinna rozpocząć świadczenie obowiązku mocowego od stycznia 2026 roku. Jednocześnie Spółka wskazuje, że na etapie zawierania umowy na budowę jednostki była świadoma ryzyk harmonogramowych związanych z realizacją Projektu, w tym ryzyk dotyczących terminu osiągnięcia zdolności do świadczenia obowiązku mocowego, co było uwzględniane w prowadzonych analizach. Spółka uwzględniała również aktualne informacje o przewidywanym oddaniu jednostki do eksploatacji w kolejnych raportach okresowych.

Niedotrzymanie pierwotnie zakładanego terminu świadczenia obowiązku mocowego w 2026 roku przekłada się na utracone przychody z rynku mocy w wysokości około 16,4 mln zł miesięcznie, przy cenie obowiązku mocowego wynikającej z aukcji głównej na ten rok.

Jednocześnie Spółka informuje, że niedotrzymanie terminu rozpoczęcia świadczenia obowiązku mocowego skutkować będzie nałożeniem kar umownych, zgodnie z przepisami Ustawy o Rynku Mocy. Szacowana miesięczna wartość kary za 2026 rok, liczona w oparciu o najwyższą cenę obowiązku mocowego obowiązującą na ten rok, wynosi około 1 mln zł miesięcznie.

BOŻE NARODZENIE. Życzenia od Redakcji

ZAPOWIEDZI. Wkrótce tekst o doktorze pseudoobamie

Zapraszamy do czytania Konińskiej Gazety Internetowej.

WIERZBINEK. Gminne kolesiostwo w paczkach dla dzieci

Kol

Jak się dostaje zlecenie na sprzedaż artykułów żywnościowych, które znajdą się w paczkach dla dzieci w ramach ,,działania na rzecz dzieci i rodziny z problemami z uzależnionymi” (określenie z raportu Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wierzbinku za rok 2024)? Pytanie to pojawiło się, gdy Konińska Gazeta Internetowa otrzymała informację, że podmiotem gospodarczym, które załapało się na takie zlecenie – o wartości 14 tysięcy złotych – było Z.P.H.T.U. Mirosława Kaczalska z Zarynia. W tej samej miejscowości mieszka przewodniczący Rady Gminy w Wierzbinku Bogdan Kaczalski. I zbieżność nazwisk – ze względu na powiązania rodzinne – nie jest tutaj przypadkowa.

Warto dodać, że Bogdan Kaczalski dostał się do Rady Gminy w Wierzbinku z Komitetu Wyborczego Wyborców Pawła Szczepankiewicza, wójta tej gminy.

Choć zgodnie z Ustawą o samorządzie gminnym wójtowi przysługuje wyłączne prawo dokonywania wydatków budżetowych, to Urząd Gminy w Wierzbinku stwierdził, że decyzję w sprawie wyboru podmiotu gospodarczego, u którego zakupiono produkty żywnościowe podjęła Gminna Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wierzbinku. GKPiRPA nie ma takich uprawnień. Przewodniczącym tej Komisji jest urzędnik Urzędu Gminy w Wierzbinku, czyli podwładny wójta. A więc zasugerowano, że urzędnik ma w tej sprawie większe uprawnienia niż wójt. Trzeba przy tym przypomnieć, że przewodniczący Rady Gminy w Wierzbinku Bogdan Kaczalski jeszcze nie tak dawno zasiadał w Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wierzbinku.

Ostatecznie na pytanie o sposób wyłonienia podmiotu, u którego zostały zakupione środki żywności na paczki dostaliśmy dwie mało konkretne odpowiedzi. Pierwsza mówiła, że nastąpiło to ,,zgodnie z wewnętrzną procedurą udzielania zamówień do kwoty 130 000 zł”. A treść drugiej była następująca: ,,W odpowiedzi na wniosek dotyczący udostępnienia informacji publicznej w zakresie pytania dotyczącego okoliczności zakupu informuję, że zgodnie z §4 Regulaminu udzielania zamówień publicznych wprowadzonego Zarządzenia Nr 5/2021 Wójta Gminy Wierzbinek, w przypadku zamówień o wartości do 20 000 zł netto nie ma obowiązku sporządzania uzasadnienia, dlaczego zakup został dokonany u konkretnego podmiotu gospodarczego”.

W żadnym z pism nie wspomniano, że wybór podmiotu gospodarczego został dokonany w oparciu o zasadę oszczędności budżetowej, do przestrzegania której to zasady jest zobowiązana administracja publiczna.

Poniżej kopia faktury (źródło: Urząd Gminy w Wierzbinku):




GOLINA. XXXV Memoriał Szachowy im. Tadeusza Nowickiego w Przyjmie

Memoriał w Przyjmie (3)

Po kilkuletniej przerwie 59 miłośników królewskiej gry rywalizowało w XXXV Memoriale Szachowym im. Tadeusza Nowickiego w Przyjmie. Główny ciężar organizacyjny wziął na siebie Tadeusz Piotr Nowicki, radny Rady Powiatu Konińskiego, syn patrona. Pomagali pozostali członkowie rodziny i liczna grupa darczyńców.

W klasyfikacji generalnej I miejsce zajął Dawid Janaszak, II – Przemysław Dudek, III – Andrzej Świątnicki. Sędzią głównym zawodów był Krzysztof Szadkowski, który w przeszłości kilkakrotnie wygrywał Memoriał Szachowy w Przyjmie.

Oprócz nagrody każdy z uczestników otrzymał wydaną w tym roku monografię autorstwa Tomasza Sypniewskiego: ,,Tadeusz Nowicki (1915 – 1974). Nauczyciel, żołnierz, konspirator i społecznik. Niezwykłe losy zwykłego człowieka”.

POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE. GOLINA. Ludowcy połamali się opłatkiem

Spotkanie wigilijne PSL (1)

Spotkania opłatkowe ugrupowań politycznych na poziomie gminnym to wielka rzadkość. Polskie Stronnictwo Ludowe w gminie Golina od wielu lat tę tradycję kultywuje, obecnie dzięki zaangażowaniu prezesa Mirosława Dzwoniarskiego. Jest to okazja do podsumowania dokonań w mijającym roku i przekazania sobie życzeń na Święta Bożego Narodzenia i przyszły rok.

W spotkaniu w Golinie wzięli udział także: prezes Zarządu Powiatowego PSL w Koninie Krzysztof Czajkowski i honorowy prezes Stanisław Bielik.

WIERZBINEK. Uczniowie wskazali, że narkotyki lub dopalacze zażywali najczęściej podczas wycieczek szkolnych

Substancje

Najważniejszym lokalnym dokumentem dotyczących problemu używania substancji psychoaktywnych jest Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Wierzbinek na lata 2025 – 2028. Dokument ten oparto na diagnozie problemów społecznych. Należy założyć, że rzetelnej, skoro władze gminy Wierzbinek ją zaakceptowały. W badaniu łącznie wzięło udział 355 osób, w tym: 102 dorosłych mieszkańców, 161 uczniów klas 4 – 6, 78 uczniów klas 7 – 8 oraz 14 przedstawicieli instytucji pomocowych. Badanie odnosiło się między innymi do takich problemów jak: uzależnienie od alkoholu, zażywanie narkotyków, przemoc domowa oraz uzależnienia behawioralne.

Jednym z obszarów, które wzięto pod lupę był problem uzależnień od substancji psychoaktywnych wśród uczniów klas 7 – 8. W tej grupie niecałe 3 procent zadeklarowało kontakt z narkotykami lub dopalaczami. Jeszcze bardziej szokujące jest zdanie: ,,Uczniowie wskazali, że narkotyki lub dopalacze zażywali najczęściej podczas wycieczek szkolnych”. To zdanie nie zostało opatrzone żadnym komentarzem, a więc na poziomie gminy uznano, że może być prawdziwe.

Jak więc odniesiono się do tego szokującego zdania? W Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Wierzbinek na lata 2025 – 2028 nie ma nic, że w takiej sytuacji rodzice powinni zostać ostrzeżeni przed zagrożeniami, jakie mogą czyhać na ich dzieci podczas wycieczek szkolnych, nie ma nic na temat szerokich działań edukacyjnych z zakresu profilaktyki uzależnień. Tym bardziej, że inne zdanie informuje: ,,Wszyscy badani stwierdzili, iż nigdy nie zażywali substancji samodzielnie, co może wskazywać na ich zachowania w grupie”.

W Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Wierzbinek na lata 2025 – 2028 do wskazywanego przez uczniów zażywania substancji psychoaktywnych odniesiono się w następujący sposób: ,,Uczniowie wskazali, że narkotyki lub dopalacze zażywali najczęściej podczas wycieczek szkolnych, co podkreśla potrzebę zwiększenia czujności w takich sytuacjach.”

Gdyby to, co powyżej napisane nie było zatrważające, można by zapytać, kto ma uczestniczyć w warsztatach z zakresu zwiększenia czujności i kiedy one się rozpoczną.

(źródło grafiki ilustracyjnej: Pixabay)

KONIN, WARSZAWA. Afera Collegium Humanum. Występują w niej przedstawiciele Wyższej Szkoły Kadr Menedżerskich w Koninie

CBA

W wyniku śledztwa ujawniono kolejne liczne przypadki, w których Artur G. przyjmował łapówki. Powołując się na wpływy w Polskiej Komisji Akredytacyjnej w latach od 2016 do 2024 przyjął od pozostałych oskarżonych reprezentujących inne uczelnie wyższe korzyści majątkowe w łącznej wysokości przekraczającej 2 mln zł. W toku śledztwa potwierdzono, że korzyści takie wręczyli przedstawiciele m.in. Wyższej Szkoły Kadr Menedżerskich w Koninie. To fragmenty oficjalnego komunikatu Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Prokurator sporządził akt oskarżenia przeciwko 29 osobom. Oskarżonym zarzucono łącznie 67 przestępstw o charakterze korupcyjnym, poświadczenia nieprawdy w dokumentacji potwierdzającej przebieg studiów w Collegium Humanum oraz oszustw i prania pieniędzy.

Oprócz przedstawicieli Wyższej Szkoły Kadr Menedżerskich w Koninie wystąpują w niej inne wątki konińskie. W toku śledztwa ujawniono także okoliczności wskazujące na wręczenie korzyści majątkowych i osobistych rektorowi Collegium Humanum przez Błażeja S. w zamian za wystawienie poświadczających nieprawdę dokumentów w postaci świadectw ukończenia studiów podyplomowych przez Błażeja S. i jego żonę Sandrę S. Błażej S., były rzecznik prasowy prezydenta Andrzeja Dudy, swego czasu miał bardzo mocną pozycję w konińskich strukturach Prawa i Sprawiedliwości.

Przeprowadzone śledztwo CBA dostarczyło także dowodów dotyczących sprawy ówczesnego europosła do Parlamentu Europejskiego Ryszarda Cz., który zwrócił się on do rektora o załatwienie dla swojej żony Emilii H. dyplomów poświadczających ukończenie studiów podyplomowych Executive Master of Business Administration, Zarządzanie w Agrobiznesie i Master of Laws. Dokumenty takie zostały wystawione mimo, że Emila H. studiów tych nie odbyła. Ryszard Cz. wielokrotnie był w subregionie konińskim. Na przykład w 2024 roku prowadził kampanię wyborczą i zabierał głos na Targach Wierzby i Wikliny ,,Salix” w Wierzbinku. I to w gminie Wierzbinek uzyskał zdecydowanie najlepszy swój wynik wyborczy biorąc pod uwagę wszystkie gminy powiatu konińskiego.