KONIN. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca

I stało się! W niebo poszybowały piosenka, muzyka, balony, serpentyny… Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie wypuścił spontanicznie do Wszechświata radość i mnóstwo pozytywnej energii. Bo dziś w Koninie otwarta została jego 33. edycja! Na skwerze przed Konińskim Domem Kultury był gwar, ruch i mimo pochmurnej pogody – mnóstwo słońca!

Otwarciu festiwalowych dni, które potrwają aż do niedzieli 3 czerwca, towarzyszyły dzieciaki, instruktorzy, rodzice, prasa oraz władze miasta. Oficjalnego rozpoczęcia dokonali wspólnie dyrektor festiwalu – Elżbieta Miętkiewska-Markiewicz i prezydent Konina – Józef Nowicki, który przekazał dzieciakom symbolicznie klucz do bram Konina, a w ich ręce – rządy. A królów Maciusiów i królewien jest w tym roku aż 2 tysiące! Otwarcie wsparły dwa mocne głosy, należące do Anety Kwiatkowskiej (Radio Konin) i Ryszarda Słowińskiego (ZE PAK SA), których uczestnicy konkursu znają jedynie z zapowiedzi, które sprawiają, że przebiega on sprawnie i bez zakłóceń.

O muzyczną oprawę zadbali uczniowie I LO: Paulina Szabelska, Maria Łysiak (skrzypce), Hubert Popielarz (perkusja), Paweł Cal (gitara basowa), Rafał Olas (akordeon), Kacper Michoń i Michał Wereszczyński (gitary elektryczne), Filip Renachowski (trąbka), Paweł Kupczyk (klawisze) i Paulina Staszak (śpiew). Wykonali oni festiwalowy hymn – „Wpadnij do Konina”, autorstwa Justyny Holm i Stanisława Fiałkowskiego. Do grupy dołączył również raper z Gimnazjum nr 1 w Koninie. Niepozorny młody człowiek okazał się być wielką podporą i wybijającym się talentem. Liderem zespołu, który na nowo zaaranżował przebój dziecięcego festiwalu jest waltornista i basista – Paweł Cal. Na jego cześć koledzy nazwali też swój band – 2’54. Dwa pięćdziesiąt cztery, w domyśle centymetry, bo tyle właśnie liczy w angielskiej mierze 1 cal… Uczestnicy otwarcia usłyszeli też festiwalowy sygnał, tzw. koziołki.

Prezydent Konina Józef Nowicki zasadził na skwerku przed KDK festiwalowy klon. Towarzyszyły mu dwie małe tancerki. Drzewko będzie nosiło nazwę przeboju Lady Pank – „Zawsze tam, gdzie Ty”. Przypomnijmy, że 30 takich drzewek sadzi w 30 miastach Radiowa Trójka. Dobrą okazją jest 30-lecie najpopularniejszej w kraju listy przebojów – Listy Przebojów Radiowej Trójki!

Klon rośnie, dzieci śpiewają i tańczą. Przed nimi całodniowe zmagania do późnych godzin nocnych. Jutro, 1 czerwca – finały. Na galę zapraszamy 2 czerwca do amfiteatru „Na skarpie”.

Izabela Bobrowska