KRZYMÓW. Sztafeta, ćwiczenia bojowe i …musztra

IS_IMG_0243

Drużyna OSP Krzymów okazała się najlepsza w grupie seniorów na Gminnych Zawodach Sportowo-Pożarniczych, które odbyły się na stadionie sportowym w Krzymowie. Natomiast wśród pań zwyciężyły druhny z OSP Kałek. Na zawodach można było zobaczyć nie tylko sztafetę i ćwiczenia bojowe, ale też …musztrę pożarniczą.

Na czele kolumny pododdziałów, które wkroczyły na stadion, maszerowała orkiestra strażacka z Kościelca. Meldunek o gotowości drużyn do zawodów Wójtowi Gminy Krzymów Tadeuszowi Jankowskiemu złożył komendant zawodów Julian Tomicki.

Zawody tradycyjnie rozpoczęła sztafeta pożarnicza 7 x 50 metrów z przeszkodami. Swoje drużyny wystawiły wszystkie OSP w grupie A seniorów, czyli: Krzymów, Paprotnia, Brzeźno, Kałek i Głodno. W grupie C kobiet startowały dwie drużyny: Brzeźno oraz Kałek. W zawodach wzięła udział również jedna drużyna MDP chłopców – z OSP Kałek.

W ćwiczeniach w sztafecie najlepszy czas wśród seniorów uzyskała drużyna z OSP Głodno, z wynikiem 55,50 sekundy. Zaraz za nią uplasowali się gospodarze, czyli OSP Krzymów – 55,60 s. Natomiast wśród pań lepsze okazały się panie z Kałku – 61,60 s.

Po ćwiczeniach w sztafecie przyszedł czas na prawdziwe emocje, czyli na ćwiczenia bojowe. Mechanicy odpalali swoje motopompy tak, aby jak najlepiej je rozgrzać i przygotować do startu. Drużyny startowały zgodnie z rozlosowanymi wcześniej miejscami startowymi. Każda miała do wykonania określone zadanie polegające na: prawidłowym wydaniu rozkazu przez dowódcę; zbudowaniu linii ssawnej z dwóch węży Wu-110 oraz smoka ssawnego; zbudowaniu linii głównej z rozdzielacza oraz dwóch odcinków węża Wu- 75; zbudowaniu dwóch linii gaśniczych z dwóch węży Wu-52 z prądownicami. Poza tym rota pierwsza musiała złamać wodą tarczę łamaną, natomiast rota druga miał za zadanie strącić cztery pachołki drogowe z podestów. Na startujących czekały punkty karne za niewłaściwe wykonanie ćwiczenia i za inne uchybienia. Nad prawidłowością ćwiczeń czuwała komisja sędziowska z PSP w Koninie, z sędzią głównym zawodów młodszym brygadierem Januszem Dębowskim.

W ćwiczeniach bojowych bezkonkurencyjni byli druhowie z Krzymowa, uzyskując najlepszy czas w historii OSP Krzymów – 40 sekund bez punktów karnych. W grupie pań lepsza okazała się drużyna OSP Kałek, uzyskując 55.56 pkt.

Ostatecznie w klasyfikacji generalnej zawodów I miejsce zajęła OSP Krzymów, z wynikiem łącznym 95,6 pkt; II – OSP Głodno (100,8 pkt.), III – OSP Kałek (102,2 pkt.). Wśród pań zwyciężyły druhny z OSP Kałek, z wynikiem 117,61 pkt.

Wszystkie chętne drużyny miały możliwość udziału w musztrze pożarniczej, takiej, jaką można było zobaczyć jeszcze kilkanaście lat temu na tego rodzaju zawodach. Niestety, zaprezentowała się tylko jedna drużyna – OSP Krzymów. Pomimo tego, że nie ustrzegła się błędów podczas musztry, na zakończenie ćwiczeń otrzymała liczne brawa od sympatyków pożarnictwa przebywających na trybunach. Dla najlepszej drużyny w ćwiczeniach z musztry Komendant Gminny Julian Tomicki jak co roku przekazał puchar dla drużyny która takie ćwiczenia wykona najlepiej. Puchar wręczyli Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego w Koninie druh Andrzej Piaskowski, brygadier w stanie spoczynku Jarosław Sakowski oraz Julian Tomicki. Ponadto drużyna otrzymała nagrody z Kaliskich Zakładów Przemysłu Terenowego z Kalisza – producenta hełmów pożarniczych oraz różnego rodzaju specjalnych ubrań pożarniczych. Przekazała je Dyrektor ds. Marketingu KZPT Magdalena Przybyła.

Szkoda, że pomimo atrakcyjnych nagród i pucharów drużyny nie przygotowują się do tych ćwiczeń. Dzisiejsi strażacy nie mają do czynienia z musztrą, ponieważ nie odbywają zasadniczej służby wojskowej. Wszelkie uroczystości, nie tylko strażackie, pokazują, że w tej dziedzinie są ogromne braki. Młodzi druhowie podczas takich uroczystości zachowują się bardzo różnie, nie zawsze prawidłowo.

Dla wszystkich drużyn przygotowano upominki. Dla zwycięskich drużyn Wójt Gminy Tadeusz Jankowski ufundował puchary i nagrody, które wręczali również Przewodnicząca Rady Gminy w Krzymowie Danuta Mazur oraz Prezes Zarządu Oddziału Gminnego w Krzymowie druh Jan Czaja. Za najlepiej wykonane ćwiczenia w biegu sztafetowym Puchar Wójta odebrali druhowie z OSP Głodno. Za najlepsze ćwiczenia bojowe Puchar Wójta Gminy Krzymów otrzymali gospodarze zawodów – OSP Krzymów. OSP Krzymów zdobyła również puchar za zajęcie I miejsca w Gminnych Zawodach Sportowo-Pożarniczych grupy A. W grupie C kobiet puchar za zajęcie I miejsca otrzymała drużyna kobieca z OSP Kałek.

Nagrody dla najlepszych drużyn ufundowały także Kaliskie Zakłady Przemysłu Terenowego. Wręczyła je Magdalena Przybyła.

Poza tym puchar oraz upominki za osiągnięcia i udział w zawodach otrzymali zawodnicy z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy OSP Kałek.

Na zakończenie wójt Tadeusz Jankowski podziękował wszystkim za zaangażowanie w przygotowanie zawodów, a komisji sędziowskiej za bardzo sprawne ocenianie. Podziękowania przekazał także Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Koninie druh Andrzej Piaskowski. Pochwalił osoby, które wpadły na pomysł przeprowadzenia musztry na zawodach. Obiecał, że będzie się starał, aby do programów zawodów pożarniczych wszystkich szczebli wprowadzić obowiązkowo ćwiczenia z musztry.