ŚLESIN (LICHEŃ). Gabończycy w sanktuarium

IS_Gabonczycy

13 pielgrzymów z Gabonu odwiedziło 3 sierpnia Sanktuarium Maryjne w Licheniu Starym. Goście ze środkowej Afryki pokonali ponad 6 000 km, aby na własne oczy zobaczyć ojczyznę Jana Pawła II i podziękować za to, że odwiedził ich kraj w 1982 roku.

„Jest to grupa pw. Jana Pawła II i robi mały tour po Polsce. Zaczęliśmy od Warszawy, potem Niepokalanów, drugi dzień poświęcamy na Licheń, potem jedziemy do Częstochowy, Krakowa, Zakopanego i wracamy do Warszawy” – wyjaśnił br. Franciszek Tołczyk, który przez siedem lat pracował jako misjonarz w Gabonie.

Wśród pielgrzymów, którzy zawitali do Lichenia, była Rene na co dzień pracująca w UNICEF-ie. Jak wyjaśniła, pielgrzymka do Polski jest ściśle powiązana z osobą bł. Jana Pawła II: „Jesteśmy z Gabonu, z centralnej Afryki, którą papież Jan Paweł II odwiedził w 1982 roku. Wtedy to  ucałował naszą ziemię i zostawił  nam przesłanie: dla każdego kapłana, dla każdej, kobiety i mężczyzny, dla każdego wiernego. 25 lat po jego wizycie nasz Episkopat zdecydował, aby celebrować rocznicę pobytu papieża w Gabonie. Najpierw zorganizowano wielką pielgrzymkę do grobu Jana Pawła II. Po tej wizycie czuliśmy coś wspaniałego, coś, co się w nas zmieniło. Dlatego postanowiliśmy się zjednoczyć, aby tego nie stracić”.

Jak dodała Rene, Gabończycy gromadzili się zawsze w rocznicę wizyty papieża w Gabonie i modlili o Jego beatyfikację. Gdy  okazało się, że Jan Paweł II będzie beatyfikowany, postanowili pojechać na tę uroczystość do Rzymu. Tego pamiętnego dnia do Watykanu udała się około 100-osobowa delegacja z małego Gabonu. „Kiedy byliśmy w Rzymie zobaczyliśmy wiele osób, które przyjechały na beatyfikację. To było bardzo piękne. Wtedy postanowiliśmy, że następną pielgrzymkę zorganizujemy do ojczyzny Ojca Świętego” – wyjaśniła Rene.

Aby przyjechać do Polski, pielgrzymi z Afryki musieli pokonać wiele przeciwności losu. Jak wyjaśnił br. Tołczyk wszystko przez brak odpowiednich porozumień i dokumentów pomiędzy obydwoma krajami. Jednak zdaniem Gabończyków trud włożony w przygotowanie pielgrzymki i dwudniowa podróż do Polski z przesiadką w Paryżu opłaciły się: „Teraz zaczynamy rozumieć, dlaczego Ojciec Święty był tak wielkim człowiekiem. Widzimy skąd papież czerpał taką siłę. Tutaj, w Polsce, widzimy niesamowitą wiarę, niesamowite przywiązanie do Boga i chcielibyśmy tę samą wiarę zanieść do naszego kraju” – wyznała wzruszona Rene.

Licheńska bazylika zrobiła na gościach z Afryki także ogromne wrażenie, gdyż do tej pory nie widzieli tak monumentalnej budowli: „Postanowiliśmy, że przyjedziemy tu jeszcze raz z inną grupą pielgrzymów z Gabonu i chcielibyśmy, aby Polska stała się naszą drugą ojczyzną dzięki Maryi” – zakończyła Rene.

Gabon jest państwem leżącym w Afryce równikowej. Jego powierzchnia wynosi 260 tysięcy kwadratowych, a więc jest nieco mniejsza od Polski. W tym półtoramilionowym kraju dominującą religią jest chrześcijaństwo. Na terenie Gabonu znajdują się biblijne Kopalnie Króla Salomona.   

Robert Adamczyk/Biuro Prasowe Sanktuarium