KONIN, ZAGÓRÓW, HERNE. Polsko-niemieckie kontakty

II Liceum - Herne

To już kolejny rok, w którym uczniowie II Liceum w Koninie oraz Gimnazjum w Zagórowie uczestniczyli w wymianie z zaprzyjaźnioną szkołą Haranni – Gymnasium w Herne. 22 października licealiści pod opieką Magdaleny Janiak wyruszyli po raz czternasty do Niemiec. Uczniowie z Konina zostali serdecznie przywitani przez niemieckie rodziny. Trwająca 6 dni wymiana młodzieży miała bogaty program oferujący młodym ludziom m.in. zapoznanie się z realiami nauczania w niemieckiej szkole oraz integrację z niemieckojęzyczną młodzieżą.

Uczniowie wspólnie odwiedzili kręgielnię, muzeum przyrodnicze, w którym obejrzeli wystawę dotyczącą wielorybów oraz wzięli udział w grze terenowej. Kolejnym punktem tegorocznego spotkania była wizyta w muzeum górnictwa, gdzie młodzi ludzie dowiedzieli się więcej o przemyśle w Zagłębiu Ruhry. Poza tym młodzież miała możliwość wykazania się swoimi zdolnościami manualnymi przy realizowaniu projektu plastycznego, nawiązującego do wymiany międzyszkolnej Konin – Herne. W tym roku grupa uczniów odwiedziła także Münster – malownicze miasto o znaczącej roli w regionie.

Wymiana uczniów między II Liceum im. K. K. Baczyńskiego w Koninie, Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie i Haranni-Gymnasium Herne cieszy się nieustannym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli polskich i niemieckich szkół. Nawiązane i pielęgnowane w ramach tego projektu kontakty stanowią dobrą podstawę do dalszej współpracy między obiema szkołami. Kolejne spotkanie jest planowane w kwietniu w Polsce.