KRAMSK, LICHEŃ. Muzealne półkolonie dzieci z Helenowa i Święćca

SONY DSC

Szesnaścioro dzieci ze Stowarzyszenia Edukacyjnego „Jesteśmy razem” w Helenowie Drugim i Święćcu uczestniczyło w lekcji muzealnej w Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym. Był to jeden z punktów programu wakacyjnych półkolonii zorganizowanych dla dzieci z obu szkół.

W ramach wypoczynku wakacyjnego zorganizowaliśmy dla dzieci wyjazdy oraz atrakcje półkolonijne, które trwają pięć dni. Postanowiliśmy, że jeden z dni spędzą zwiedzając najbliższą okolicę. A ponieważ mieszkamy w pobliżu Lichenia, uznaliśmy, że warto zwiedzić muzeum” – wyjaśniła Edyta Tomalak, nauczycielka ze szkoły w Helenowie.

Podczas pobytu w muzeum dzieci zapoznały się z jego historią i działalnością. Zatrzymując się w poszczególnych salach tematycznych dowiedziały się m.in. jak nazywają się elementy stroju szlacheckiego z XVII wieku, z jakich materiałów dawniej wykonywano książki oraz czym jest renowacja dzieł sztuki. Dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszyły się panele multimedialne, na których w przybliżeniu mogli zobaczyć starodruki znajdujące się w muzealnych zbiorach.

W muzeum najbardziej podobał mi się kapalin husarski. Oprócz tego podobały mi się także pamiątki z Powstania Styczniowego” – powiedział Jakub Chaładaj, uczeń piątej klasy szkoły podstawowej w Święćcu, który w licheńskim muzeum był po raz kolejny.

Podczas pobytu w Licheniu dzieci podziwiały także panoramę Lichenia i okolic z tarasu widokowego znajdującego się w wieży przy bazylice.

W półkoloniach, które rozpoczęły się 8 sierpnia, biorą udział dzieci z klas I – VI. Zajęcia potrwają do 14 sierpnia. Podczas wypoczynku czas najmłodszym mija głównie na zajęciach plastycznych i sportowych. Poza zwiedzaniem licheńskiego muzeum uczniowie wcześniej byli także na kręgielni oraz wzięli udział w rajdzie rowerowym. Stowarzyszenie Edukacyjne “Jesteśmy razem” powstało w 2012 roku. Skupia około 70 osób powiązanych z dawnymi publicznymi szkołami podstawowymi w Helenowie i Święćcu. Obydwie placówki działają w ramach statutu uchwalonego przez Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia.

Robert Adamczyk – Biuro Prasowe Sanktuarium

 
PROMOCJA, REKLAMA, PROMOCJA, REKLAMA