SANKTUARIUM W LICHENIU. Odpust 15 sierpnia

SONY DSC

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej przypada jutro, 15 sierpnia. Tego dni księża marianie, opiekunowie licheńskiego Sanktuarium, zapraszają wiernych na uroczystości odpustowe do Lichenia. Uroczysta suma odpustowa rozpocznie się tradycyjnie o godz. 12.00 w bazylice. 15 sierpnia. to szczególny dzień: „Jest to dzień koronacji Cudownego Obrazu. W tym roku będziemy obchodzić 46. rocznicę koronacji koronami papieskim, której dokonał kard. Stefan Wyszyński w 1967 roku właśnie 15 sierpnia” – powiedział ks. Stanisław Kosiorowski, proboszcz parafii pw. św. Doroty w Licheniu.

Po Mszy św., której będzie przewodniczył bp Bronisław Dembowski z Włocławka, nastąpi poświęcenie kwiatów i ziół przyniesionych przez wiernych do świątyni, gdyż uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny powszechnie nazywana jest także Świętem Matki Bożej Zielnej.

Także w czwartek uroczystości odpustowe będą obchodzone w kościele pw. Matki Bożej Dziesięciu Cnót Ewangelicznych Najświętszej Maryi Panny w Grąblinie. W ten sposób księża marianie chcą przypomnieć wydarzenia sprzed 163 lat, kiedy to Matka Boża objawiła się pasterzowi Mikołajowi Sikatce. Z tej okazji Msza św. zostanie odprawiona w grąblińskim kościele o godz. 8 rano.

Zakończenie uroczystości odpustowych ku czci Matki Bożej Wniebowziętej zaplanowane jest w najbliższą niedzielę,18 sierpnia, także w lesie grąblińskim. Jednak tym razem wierni gromadzić będą się przy kaplicy, w której znajduje się fragment pnia sosny, na której wisiał Cudowny Obraz: „O godz. 15 wyruszy procesja z kościoła św. Doroty z feretronami oraz kopią Cudownego Obrazu. Powędrujemy do lasu grąblińskiego na miejsce objawień. I tam w kaplicy o godz. 16 będzie sprawowana Msza św. I tak zakończymy uroczystości ku czci Matki Bożej Wniebowziętej” – wyjaśnił ks. Kosiorowski.

Robert Adamczyk – Biuro Prasowe Sanktuarium