GOLINA. Straszyć nie jest łatwo

8 maja w ramach realizacji projektu „Jazda do książki!”, dofinansowanego z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w Bibliotece Publicznej w Golinie odbyło się spotkanie autorskie z Marcinem Pałaszem, pisarzem dla dzieci i młodzieży. Spod jego ręki wyszło wiele zabawnych powieści, których bohaterowie doświadczają masę zwariowanych przygód. Napisał on m. in. ,,Opowieści z krainy potworów”, ,,Straszyć nie jest łatwo”, ,,Ptaś i Małgosia”. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy V a, b, c ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego Golinie i V b ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Wyspiańskiego w Kawnicach.

Pisarz opowiadał o swoich fascynacjach twórczych, skąd czerpie pomysły na tematy kolejnych książek, a także o swoich przezabawnych przygodach życiowych. Najważniejszą książką dla niego jest „Sposób na Elfa ”, gdyż powstała bez planowania, spontanicznie. Nieoczekiwanie dla samego twórcy książka okazała się strzałem w dziesiątkę, i na liczne prośby dzieciaków powstały kolejne części.

Marcin Pałasz zachęcał młodych ludzi do czytania książek, gdyż słowo pisane, kształtuje wyobraźnię i wrażliwość oraz poszerza horyzonty myślowe. Ponadto pokazał słuchaczom, że będąc dorosłym można jednocześnie mieć duszę dziecka i wielki apetyt na życie. Jak sam twierdzi, pisze po to, aby rozśmieszyć czytelników, żeby przynieść im radość, a jednocześnie pokazać, że czytanie w XXI wieku może być naprawdę cenną rozrywką.

Anna Nawrocka