SOLIDARNI w PARTNERSTWIE. Kolejny sukces Wielkopolski na Targach Agrotravel w Kielcach

25

Stowarzyszenie „Solidarni w Partnerstwie” wraz z czterema innymi Lokalnymi Grupami Działania reprezentowało województwo wielkopolskie na VII Międzynarodowych Targach Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki Agrotravel 2015 w Kielcach. Targi były okazją do poznania kultury, tradycji i zwyczajów różnych regionów, zarówno z Polski, jak i z innych krajów. Przedstawicielki Stowarzyszenia ,,Solidarni w Partnerstwie” – wiceprezes Kinga Szykowna i dyrektor Biura Iwona Bańdosz – promowali atrakcje rejonu działania organizacji oraz zapraszali do odwiedzania gospodarstw agroturystycznych na tym terenie. Dla uczestników odwiedzających stoisko przygotowano wiele lokalnych przysmaków: chleb ze smalcem i ogórkiem, szynki, wspaniałe kiełbasy, przepyszne baby drożdżowe oraz pyry z gzikiem, które okazały się hitem i znikały w błyskawicznym tempie.

Niezwykłą atrakcją okazały się także zorganizowane przez Stowarzyszenie warsztaty z garncarstwa oraz wyplatania wikliny. Pierwsze z nich prowadzili Łukasz i Józef Dzieciątkowscy z Czarnegobrodu (gmina Grodziec), którzy jako nieliczni w Polsce i jedni z ostatnich w Wielkopolsce kultywują tę tradycję. Kolejne warsztaty prowadził Grzegorz Papiński z gminy Golina – mistrz w zawodzie koszykarz–plecionkarz, u którego tradycje wikliniarstwa i plecionkarstwa przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Warsztaty i pokazy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i przyciągały bardzo dużo osób.

Stoisko Wielkopolski było kolorowe i gościnne (liczne degustacje potraw i różne warsztaty), co je pozytywnie wyróżniało. Dostrzegła to również komisja konkursowa, przyznając pierwsze miejsce w konkursie na najciekawsze stoisko wielkopowierzchniowe. Nagrodę odebrał wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski. „Z przyjemnością uczestniczyłem w tegorocznych targach Agrotravel i z wielkim zaszczytem odebrałem nagrodę. Zwycięstwo z konkursie na najciekawsze stoisko jest ogromnym wyrazem uznania dla codziennej pracy i społecznych inicjatyw podejmowanych przez Lokalne Grupy Działania oraz gospodarstwa agroturystyczne. Bez ich udziału nie moglibyśmy zaprezentować turystycznego potencjału tkwiącego w wielkopolskiej wsi i jej mieszkańcach” – powiedział.

Wielkopolskie stoisko odwiedzili również: Emilia Dunal – dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Zofia Szalczyk – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Eugeniusz Grzeszczak – wicemarszałek Sejmu RP, Adam Jarubas – marszałek województwa świętokrzyskiego, Stanisław Tomczyszyn – wicemarszałek województwa lubuskiego oraz przedstawiciele regionu Vielkiej Goricy w Chorwacji, kraju partnerskiego tegorocznych targów.

Udział w Targach Agrotravel był dla Stowarzyszenia ,,Solidarni w Partnerstwie” dużym wyróżnieniem. ,,Bardzo dziękujemy Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Wielkopolskiego za zaproszenie do uczestnictwa w tym jakże ważnym prestiżowym wydarzeniu promocyjnym. Przygotowanie stoiska promocyjnego wymagało bardzo dużo pracy i zaangażowania, dlatego dziękujemy wszystkim, którzy wnieśli swój wkład w tę pracę” – powiedziały przedstawicielki Stowarzyszenia.