KAWĘCZYN. Koło Gospodyń Wiejskich w Tokarach z nagrodą za roladę z kaczki z modrą kapustą i pyzami

3

V Festiwal Tradycyjnej Kuchni Wielkopolskiej w Łeknie, 5 lipca, udowodnił, że potrawy regionalne są wyjątkowe. W konkursie na najlepszą potrawę tradycyjnej kuchni wielkopolskiej i wielkopolską słodkość wzięło udział 9 drużyn: Koło Gospodyń Wiejskich w Tokarach – powiat turecki, Koło Gospodyń Wiejskich w Tarnówce – powiat złotowski, Koło Gospodyń Wiejskich Posadowo – powiat gostyński, Koło Gospodyń Wiejskich Nowa Wieś Ujska – powiat pilski, Koło Gospodyń Wiejskich Sarbka – Sarbia – powiat czarnkowsko-trzcianecki, Koło Gospodyń Wiejskich Lipia Góra – powiat chodzieski, Koło Gospodyń Wiejskich Heliodorowo – powiat chodzieski, Koło Gospodyń Wiejskich w Oporzynie – powiat wągrowiecki i Koło Gospodyń Wiejskich w Sośnicy – powiat pleszewski.

Festiwal, nad którym honorowy patronat objął marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak zgromadził tłumy widzów. Jury pod przewodnictwem dr inż. Aleksandry Swulińskiej–Katulskiej, autorki i współautorki wielu publikacji o tematyce kulinarnej w kategorii na najlepszą potrawę tradycyjnej kuchni wielkopolskiej I miejsce przyznało Kołu Gospodyń Wiejskich w Tokarach (powiat turecki), które przygotowało roladę z kaczki z modrą kapustą i pyzami.

W konkurencji na wielkopolską słodkość bezkonkurencyjne okazały się babeczki z owocami i kremem przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich Sarbia – Sarbka (powiat czarnkowsko-trzcianecki). Zwycięzcom warto serdecznie pogratulować.

Tradycją Festiwalu jest organizacja kolejnego konkursu w powiecie zwycięzcy, dlatego przyszłoroczna edycja odbędzie się w powiecie tureckim. Już dzisiaj Gmina Kawęczyn i Koło Gospodyń Wiejskich w Tokarach zapraszają do udziału.

Organizatorzy Festiwalu byli: Powiat Wągrowiecki i Gmina Wągrowiec z Kołem Gospodyń Wiejskich w Oporzynie.

(nadesłał: Urząd Gminy w Kawęczynie)