STARE MIASTO. XVIII Gminny Turniej Wiedzy o Nałogach – ,,Nie dla mnie promile i narkotyki”

Olimpiada

To już XVIII edycja Gminnego Turnieju Wiedzy o Nałogach „ Nie dla mnie promile i narkotyki”. W tym roku Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Starym Mieście w organizacji wsparł Zespół Szkół w Żychlinie i Gimnazjum ze Starego Miasta.

Na przestrzeni osiemnastu lat turniej przybierał różne formuły. W tym roku odbył się etap szkolny i gminny w dwóch kategoriach: szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna W etapie szkolnym uczniowie rozwiązywali test składający się z dziesięciu pytań zamkniętych i dziesięciu otwartych. Młodzież mogła wykazać się swoją wiedzą na temat zagrożeń i konsekwencji sięgania po środki psychoaktywne. Autorką testu była Renata Ganowicz-Muszyńska, pedagog szkolny. Trzech laureatów etapu szkolnego przechodziło do etapu gminnego. Zadaniem było zespołowe wykonanie plakatu w grafice komputerowej. Plakaty oceniała komisja w składzie: przewodniczący – Dariusz Puchała, zastępca wójta Gminy Stare Miasto, Inga Kurkiewicz- specjalistka terapii uzależnień w Starym Mieście, Małgorzata Tłok – pracownik socjalny Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starym Mieście i sierż. szt. Robert Jagodziński – dzielnicowy Komisariatu Policji w Starym Mieście.

Laureatami w kategorii szkoły podstawowej zostali: Joanna Brzezińska, Filip Jaszczak i Franciszek Serafiński ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Żychlinie. Wyróżnienie otrzymali uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Bema w Starym Mieście: Natalia Maślińska, Michał Pankrac i Mikołaj Kurtas.

W kategorii gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna laureatami zostali uczniowie Gimnazjum im. Kard. S. Wyszyńskiego w Starym Mieście: Anna Olejnik, Katarzyna Grabowska i Bruno Bredow. Wyróżnienie otrzymali: Krystian Walczak, Norbert Siałkowski i Oskar Wojtyniak z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie.

Uroczystość rozpoczęły uczennice Zespołu Szkół w Liścu Wielkim hymnem „Nie dla mnie promile i narkotyki”. Autorką słów jest Agnieszka Niekochańska, dyrektorka szkoły. Muzykę napisał Jerzy Kowalczyk, nauczyciel muzyki. Galę turnieju uświetniły występy szkolnego koła teatralnego z Zespołu Szkół w Żychlinie. Uczniowie przedstawili scenkę profilaktyczną pt. „Pokusy”. Uroczystość uatrakcyjniły utwory pt. „ Na moście wiary” i „ Stitches” śpiewane przez uczennice tej samej szkoły. Zgromadzeni goście obejrzeli także dwa spoty autorstwa uczennic z Gimnazjum w Starym Mieście, które w konkursie KW Policji w Poznaniu „Dopalacze niszczą życie” zajęły ex aequo drugie miejsce.

Na zakończenie uroczystości wystąpiła konińska grupa PaT w przedstawieniu pt. „Plastikowe szklanki”.

Renata Ganowicz-Muszyńska, pedagog szkolny