STARE MIASTO. Zaduszki poetyckie

2

19 listopada w Bibliotece Publicznej Gminy Stare Miasto im. prof. Joanny Papuzińskiej odbyły się „Zaduszki poetyckie” oraz podsumowanie warsztatów dramowych, które zostały przeprowadzone w miesiącach wrzesień – listopad dla osób 55+ z terenu gminy Stare Miasto. W trakcie warsztatów ich uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z tajnikami gry aktorskiej, pracą reżysera, scenografa i statysty.

Droga do artystycznej ewolucji prowadziła ich poprzez liczne ćwiczenia przygotowujące techniki dramy, a także opanowanie kompetencji i umiejętności aktorskich. Punktem wyjścia warsztatów było wzbudzenie w uczestnikach zajęć, za pomocą narzędzi teatralnych i dramowych, zaangażowania w przedsięwzięcie. Seniorzy mieli możliwość podzielenia się historiami z życia, mogli się z nimi skonfrontować a później zbudować na ich podstawie miniatury i etiudy teatralne, a to wszystko w przyjaznej atmosferze. Taka forma zajęć dała im szansę spojrzenia na siebie w innym niż zwykle kontekście społecznym – jako osobę twórczą, ważną, wartościową, mającą innym coś ciekawego do zaproponowania.

Na podsumowaniu warsztatów, w trakcie półgodzinnego przedstawiania, doskonale poradzili sobie z tekstami Leopolda Staffa, Wisławy Szymborskiej czy Jana Lechonia, za co dostali gromkie brawa od licznie zgromadzonej publiczności. Wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali pamiątkowe certyfikaty oraz płyty ze zdjęciami z przeprowadzonych warsztatów.

Warsztaty przeprowadzone w ramach zadania „Kulturalny rozkład jazdy” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Agnieszka Adaszak

(Gmina Stare Miasto)