ROSYJSKIE ZBRODNIE NA UKRAINIE. Polska prokuratura wszczęła śledztwo

Prokuratura

- Na moje polecenie, w poniedziałek (1 marca), polska prokuratura wszczęła śledztwo w związku ze zbrodnią wojny napastniczej, której ofiarą padła Ukraina. Rosja realizując imperialną politykę dopuściła się napaści na niepodległe i suwerenne państwo – powiedział minister sprawiedliwości prokurator generalny Zbigniew Ziobro na wczorajszej konferencji prasowej.

Jak podkreślił, w ramach postępowania prokuratura będzie dokumentować wszystkie zdarzenia, które później staną się podstawą pociągnięcia winnych zbrodni do międzynarodowej odpowiedzialności karnej.

Prokurator Dariusz Barski poinformował, że śledztwo w sprawie napaści na Ukrainę zostało wszczęte na podstawie art. 117 § 1 Kodeksu karnego. Zgodnie z nim, każdy kto wszczyna lub prowadzi wojnę napastniczą, zagrożony jest karą nawet dożywotniego pozbawienia wolności.  – Przedmiotem tego śledztwa będą również inne zbrodnie, do których dochodzi na Ukrainie – podkreślił.

Podczas śledztwa prokuratura będzie dokonywała ustaleń przede wszystkim w oparciu o osobowe źródła dowodowe, w tym od świadków, którzy schronili się na terytorium Polski.

(Ministerstwo Sprawiedliwości)