GRODZIEC. Dzień Dawcy Szpiku

IS_Ratowanie

26 marca w Zespole Szkół w Grodźcu, w godz. 10.00 – 16.00, ludzie dobrej woli zbiorą się na Dniu Dawcy Szpiku – Wspólnie Przeciw Białaczce. Jego organizatorami są nauczycielki: Renata Milicka i Karina Wysocka. Szukają sponsorów, wolontariuszy, pielęgniarki i lekarza. Akcja jest kontynuacją koncertu charytatywnego, który był zorganizowany dla byłego ucznia, chorego na białaczkę. 

W Polsce co 1,5 godziny ktoś dowiaduje się, że ma nowotwór krwi, potocznie nazywany białaczką. Dotyka to dzieci, młodzież i dorosłych, osoby w różnym wieku, różnych zawodów. Dla wielu jedyną szansą jest przeszczep komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Szansa znalezienia odpowiedniej osoby wynosi jak jak jeden do wielu tysięcy. Dlatego im więcej potencjalnych dawców, tym większa szansa na uratowanie czyjegoś życia.

Można zarejestrować się podczas Dni Dawcy. Wystarczy przyjść, wypełnić deklarację i oddać 4 mililitry krwi. Mogą to zrobić osoby zdrowe, w wieku od 18-50 lat, które nie chorowały na gruźlicę, nowotwory, choroby hematologiczne, wirusowe zapalenie wątroby itp.

- Chcemy włączyć młodzież nie tylko z gminy Grodziec, ale także z innych gmin. To bardzo ważne, aby w tej akcji uczestniczyło jak najwięcej osób – powiedziały organizatorki. Proszą o wsparcie. Liczy się pomoc każdego rodzaju, choćby w postaci posiłku dla pomagających czy słodyczy.