SOMPOLNO. Książka nie przegrywa z telewizją i komputerem

W roku 2013 Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Sompolnie wraz z filiami zakupiła 1059 nowości wydawniczych. Wypożyczalnie, czytelnie i pracownię internetową odwiedziło 16 734 osób; wypożyczono 30 486 książek i 10 728 czasopism; udzielono 3098 informacji; z internetu skorzystało 2158 mieszkańców. W ramach edukacji kulturalno- oświatowej odbyło się wiele imprez, mających na celu promocję czytelnictwa, rozwijanie zainteresowań dzieci i młodzieży poezją i utworami muzyczno-literackimi, upamiętnianie rocznic sławnych pisarzy, pobudzanie aktywności twórczej młodych ludzi, poszerzanie wiedzy na temat historii Polski, skłanianie młodzieży do zabawy słowem oraz zgłębiania tajników polskiej gramatyki, ortografii i słowotwórstwa, rozwijanie zainteresowań plastycznych, popularyzację literatury dla najmłodszych. Zorganizowano 173 imprez czytelniczych, w tym: spotkanie autorskie, prelekcje, głośne czytanie bajek, warsztaty literackie i plastyczne, lekcje biblioteczne, w których łącznie wzięło udział 8399 osób.

Należy podkreślić, że czytelnictwo dzieci i młodzieży do lat 15 w gminie Sompolno jest dobre i statystyki wypożyczeń też są zadowalające. Z zestawień liczbowych wynika, że w tej grupie wiekowej czytelnicy miesięcznie wypożyczają ok. 1 200 książek. Podziękowania i gratulacje należą się tu rodzicom. Wiek najmłodszych czytelników wskazuje, że minie jeszcze kilka lat zanim będą mogli sami pochylić się nad lekturą. Jednak przy pomocy rodziców szybko uczą się miłości do książek. To właśnie dzięki nastawieniu i uporowi odpowiedzialnych opiekunów książka nie przegrywa z telewizją czy komputerem. To oni wytrwale czytają dzieciom na dobranoc, życząc kolorowych snów, i zwiększają szanse, że wyrosną z ich pociech inteligentni, oczytani, pełni wyobraźni i otwarci na świat młodzi ludzie. A Ty, drogi czytelniku? Znudziły Cię seriale? Nie byłeś dawno w bibliotece – przyjdź do nas. Bibliotekarz pomoże Ci w doborze lektury, wskaże najważniejsze źródła informacji. U nas w atmosferze ciszy i spokoju możesz przejrzeć codzienną prasę, ogłoszenia, obejrzeć aktualną wystawę. Przyjdź i odkryj bogactwo zawarte w książkach. Biblioteka jest dla Ciebie!

Wszystkim Czytelnikom, przyjaciołom naszej Biblioteki, życzymy wesołych i pięknych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku, pełnego dobrych chwil i ciekawych książek

dyrekcja i pracownicy Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej w Sompolnie

Andrzejki

Teatr ART-RE z Krakowa ze sztuką ,,Doktor Dolittle i przyjaciele”